Filtr HEPA 13

31.10.2019

Filtr HEPA13 (High Efficiency Particulate Air) jest wysokoskutecznym filtrem cząstek powietrza. Początki tej technologii datuje się na okres II wojny światowej, kiedy to Komisja Energii Atomowej w USA opracowała ową technologię. Jej zadaniem było przede wszystkim usuwanie radioaktywnych drobinek pyłu z powietrza jakie były poważnym zagrożeniem dla prawidłowego funkcjonowania dróg oddechowych żołnierzy. Działanie filtru HEPA13 opiera się głównie na fizycznym wychwytywaniu mikroskopijnych cząstek zanieczyszczeń.
 

Filtr ten zbudowany jest z tak zwanej wełny szklanej, czyli z włókien z kompozytu poliestrowo-szklanego. Całość przypomina papier. To jak skuteczna jest filtracja uzależnione jest od tego jaką średnicę i grubość mają włókna.

Filtr HEPA usuwa wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, nalezą do nich między innymi pyły zawieszone, roztocza kurzu, pleśń, sadza, sierść, bakterie i wiele innych. Ta technologia najlepiej zwalcza większe cząsteczki, ale pozwala wyłapać również i mniejsze - od 0,3 µm. 
 

Okres eksploatacji takiego filtra jest różny - może on wynosić od kilku miesięcy do kilku lat; zależy to od wielu czynników. Jednym z nich jest jakość powietrza w miejscu, w którym używany jest produkt. Kolejny to kwestia tego, czy dopuszczalne jest jego oczyszczanie i jeśli tak to okres eksploatacji się wydłuży. Poza tym jeżeli HEPA zostanie podłączony z innym rodzajem filtra to czas przydatności będzie większy.
 

Filtry HEPA znajdują rozmaite zastosowanie. Używa się ich między innymi w oczyszczaczach powietrza i oczywiście w odkurzaczach. W tej drugiej kategorii stosuje się je do urządzeń BVC zarówno serii SILVERLINE jak i BLACKLINE. Dzięki użyciu tego filtra sprzątanie jest bardziej bezpieczne dla zdrowia i zapobiega to rozprzestrzenianiu się bakterii, brudu oraz wirusów. Filtr powietrza wylotowego HEPA do odkurzaczy serii S i C jest bardzo ważnym elementem w całej konstrukcji systemu centralnego odkurzania.

+48 61 81 95 000 info|bvc.com.pl| |info|bvc.com.pl